Nahradit zářivkovou trubici za trubici LED není ani tak technicky náročné. Spíše nás může překvapit výkonnost zářivkové trubice oproti trubici LED, která prozatím ještě ztrácí.
Zářivková trubice je totiž již úsporná, levná a má dlouhou životnost.
srovnání parametrů zářivkových a LED trubice:
|
Po srovnání parametrů zářivkové a LED trubice si můžeme položit otázku proč vlastně nahrazovat zářivku? Trubice LED má při stejné délce dokonce horší svítivost a 10x vyšší cenu. Navíc je nutná drobná úprava zapojení svítidla (viz schéma níže). Jsou tu však nenahraditelné vlastnosti trubice LED, která přes svůj počáteční hendikep nakonec zářivkovou trubici předčí.
a to hlavně v:
- odolnosti při častém spínání (např. při ovládání pohybovým čidlem)
- okamžitém rozsvícení
- zapojení bez zářivkového předřadníku a tedy v odstranění poruchové části zářivkových svítidel (zejména elektronických předřadníků)
příklad aplikace - spínání pohybovým čidlem:
- máme schodiště, chodbu, garáž se stávajícími zářivkovými svítidly, které bychom rádi ovládali pohybovými čidly, a nepotřebujeme srovnatelnou svítivost?
Řešení nalezneme pomocí trubic LED, kdy s úsporou a bezporuchovosti vyřešíme mimo jiné i rychlou návratnost, protože ovládání zářivkových svítidel pohybovými čidly je jen o opravách či výměnách zářívek, předřadníků a pohybových čidel.
příklad aplikace - stálé svícení:
- potřebujeme stále svítit v orientačních svítidlech, reklamách nebo poutačích se zářivkovými trubicemi, přičemž chceme ušetřit, a samotná výměna celeho svítidla je příliš nákladná?
Tak jednoduše vložíme do zářivkových svítidel s drobnou technickou úpravou trubice LED s polovičním příkonem.
schéma zapojení: